Viktor Noring klar för Kalmar FF!

Publicerades Tuesday, 2 April, 2019 16:51

Idag blev det klart att 28-årige målvakten Viktor Noring ansluter till Kalmar FF. Avtalet sträcker sig fram till och med den 15 juli och han gör sitt första träningspass med sina nya lagkamrater under onsdagen.

- Det känns väldigt bra att vara här. Jag har fått ett väldigt bra intryck och det känns verkligen som att Kalmar FF är en förening som är redo att ta nästa steg upp i kedjan. Känslan är att detta kan vara ett bra steg i min karriär där jag kan ta utvecklas vidare, säger Viktor Noring.

Viktor började sin karriär som fotbollsspelare i fyra års ålder i sin moderklubb Husie IF där han stannade tills han var femton år gammal. Därefter gick flyttlasset till Trelleborgs FF där karriären tog fart på allvar.

- Man kan väl säga att det blev starten på min karriär med bland annat debuten i Allsvenskan. Sedan gick flyttlasset till Celtic som blev mitt första utlandsäventyr. Det var en nyttig tid för mig där jag utvecklades väldigt bra som målvakt även om konkurrensen var extremt hård. Men att få jobba med deras målvaktstränare Steven Woods var en viktig tid där man tog med sig mycket.

Efter Celtic har Viktor även varit i Bodö/Glimt, SC Heerenveen, Lyngby BK, Heart of Midlothian och nu senast Landskrona BoIS. Kalmar FF:s sportchef Thomas Andersson-Borstam är nöjd med Kalmar FF:s senaste tillskott.

- Vi har haft en plan att vi ska vara tre målvakter i truppen. Därför känns det skönt att vi nu gjort klart med Viktor Noring som har stor erfarenhet från både högsta nivå nationellt och internationellt. Vi ser fram emot att jobba tillsammans och önskar honom varmt välkommen till föreningen, säger Kalmar FF:s sportchef Thomas Andersson-Borstam.

Fler nyheter

Allsvenskan omg. 23-28 fastställd

Tider och datum för KFF:s matcher under hösten
Jun 14
Allsvenskan omg. 23-28 fastställd

Anmälan Kalmar FF Fotboll Camp 2019

Anmäl öppen för sommarens fotbollscamp
Jun 13
Anmälan Kalmar FF Fotboll Camp 2019

Välkomna till onsdagens Kalmar FF-dag!

Imorgon är det dags på Guldfågeln Arena
Jun 11
Välkomna till onsdagens Kalmar FF-dag!

Kalmar FF:s U19-lag mästare i Holland

KFF försvarade titeln från i fjol
Jun 10
Kalmar FF:s U19-lag mästare i Holland

U19-laget klart för semifinal i Holland

Kalmar FF fortsätter imponera i Karel Stegeman Toernooi
Jun 09
U19-laget klart för semifinal i Holland

Bra start på turneringen i Holland för U19-laget

Två segrar under första dagen i Karel Stegeman Toernooi
Jun 08
Bra start på turneringen i Holland för U19-laget

"Vår förening har hamnat i fokus i fotbollssverige de senaste veckorna"

Uppdatering från Kalmar FF:s ordförande Jonas Persson
Jun 07
"Vår förening har hamnat i fokus i fotbollssverige de senaste veckorna"

Missa inte Kalmar FF-dagen!

Boka in sommarens höjdpunkt
Jun 05
Missa inte Kalmar FF-dagen!

Biljetterna släppta till sommarens matcher

Säkra upp dina biljetter idag
Jun 05
Biljetterna släppta till sommarens matcher

Kalmar FF träningsspelar i Kosta

Träningsmatch inbokad mot Hammarby under uppehållet
Jun 03
Kalmar FF träningsspelar i Kosta