Truppen mot Djurgårdens IF

Publicerades Sunday, 21 July, 2019 13:22

Imorgon, måndag, är det dags för omgång 16 i Allsvenskan när Kalmar FF tar emot Djurgårdens IF kl.19.00. Laget tränade under söndagen det sista passet inför matchen och Magnus Pehrsson har tagit ut en 20-mannatrupp.

Lagen möttes senast i Allsvenskan den 1 juli på Tele2 Arena där Djurgården drog det längsta strået och kunde avgöra matchen med två mål i slutskedet. Imorgon är det dags för ny match med nya förutsättningar.
-  Vi möter ett starkt lag där många håller Djurgården som favorit inför matchen. Vi ska nyttja läget som underdog och släppa loss, tro på oss själva och jobba stenhårt för att nå ett bra resultat, säger Magnus Pehrsson inför matchen. 

Till morgondagens match har Kalmar FF fyllt på laget med mittfältaren Samuel Adrian som lånas in från Malmö FF. En spelare man hoppas mycket på under höstsäsongen. 
- Det är en spelare som jobbar väldigt hårt och kombinerar det med en bra passningsfot. Han har en stor vilja att spela bollen framåt och vi hoppas att det kan ge oss en skjuts i det kollektiva beteendet som vi jobbat med länge. 

Rasmus Elm klev av senast mot AFC Eskilstuna med en känning i ena knät. Veckans träningar har dock varit positiva och mittfältaren är redo för spel till måndagens match. Även Nils Fröling har lämnat klartecken efter problem med ljumsken. 
- Rasmus har tränat för fullt lördag och söndag och finns med i truppen. Även Nils har stegrat sin träning i veckan och tränat fullt fredag, lördag och söndag. 

Truppen mot Djurgårdens IF
Samuel Adrian
Alexander Ahl-Holmström
Fidan Aliti
Viktor Agardius
Chima Akas
Papa Diouf
Rasmus Elm
Viktor Elm
Nils Fröling
Carl Gustafsson
Herman Hallberg
Lucas Hägg-Johansson
Henrik Löfkvist
Isak Magnusson
Maxwell
Viktor Noring
York Rafael
Rafinha
Romario
Måns Söderqvist

Ej uttagningsbara
Emin Nouri (Avstängd)
Piotr Johansson (Lår)
Filip Sachpekidis (Lår)
Johan Stenmark (Knä)
Gbenga Arokoyo (Hälsena)

Information till besökare inför morgondagens match
Innan avspark imorgon kommer det hållas en tyst minut för att hedra bortgångne Johanna Brolin. Sedan många år tillbaka har hon varit en väldigt omtyckt vän och kollega som med stort KFF-hjärta alltid jobbat för föreningens bästa. 2007 blev hon invald i Kalmar FF:s styrelse och mottog, tio år senare, i samband med sin avgång föreningens förtjänsttecken. På samma årsmöte valdes hon sedan in i föreningens valberedning, där hon fortfarande var aktiv

Utanför arenan kommer även Team Rynkeby God Morgon finnas på plats innan matchen för att samla in pengar till Barncancerfonden. Det går även bra att swisha sitt bidrag redan idag på numret 123- 0240085. Tillsammans kan vi göra skillnad! 

Fler nyheter

Seger för U19-laget mot HIF

4-1 på Gasten IP
Oct 19
Seger för U19-laget mot HIF

Truppen mot IFK Norrköping

Inför söndagens match
Oct 19
Truppen mot IFK Norrköping

"Jag hoppas på ett fullsatt hemmastå nästa helg"

Piotr Johansson om kampen för ett nytt allsvenskt kontrakt, supportrarnas stöd och hur läget är inför söndagens match mot IFK Norrköping
Oct 18
"Jag hoppas på ett fullsatt hemmastå nästa helg"

TV: York Rafael inför matchen mot IFK Norrköping

Tre minuter med York Rafael
Oct 17
TV: York Rafael inför matchen mot IFK Norrköping

U19: Oavgjort borta mot IFK Norrköping

Stark upphämtning gav 3-3 på Östgötaporten
Oct 16
U19: Oavgjort borta mot IFK Norrköping

Besökarinformation inför söndagens match mot IFK Norrköping

Information till dig som besökare
Oct 16
Besökarinformation inför söndagens match mot IFK Norrköping

Sammanfattning från måndagens landslagsspel

Succé för Fidan Aliti i EM-kvalet
Oct 15
Sammanfattning från måndagens landslagsspel

Speltid för KFF-spelare i landslaget

Sammanställning över helgens landslagsuppdrag
Oct 14
Speltid för KFF-spelare i landslaget

Träningsschema och matcher v.42

Veckans träningsschema för Kalmar FF
Oct 14
Träningsschema och matcher v.42