Truppen mot Djurgårdens IF

Publicerades Sunday, 21 July, 2019 13:22

Imorgon, måndag, är det dags för omgång 16 i Allsvenskan när Kalmar FF tar emot Djurgårdens IF kl.19.00. Laget tränade under söndagen det sista passet inför matchen och Magnus Pehrsson har tagit ut en 20-mannatrupp.

Lagen möttes senast i Allsvenskan den 1 juli på Tele2 Arena där Djurgården drog det längsta strået och kunde avgöra matchen med två mål i slutskedet. Imorgon är det dags för ny match med nya förutsättningar.
-  Vi möter ett starkt lag där många håller Djurgården som favorit inför matchen. Vi ska nyttja läget som underdog och släppa loss, tro på oss själva och jobba stenhårt för att nå ett bra resultat, säger Magnus Pehrsson inför matchen. 

Till morgondagens match har Kalmar FF fyllt på laget med mittfältaren Samuel Adrian som lånas in från Malmö FF. En spelare man hoppas mycket på under höstsäsongen. 
- Det är en spelare som jobbar väldigt hårt och kombinerar det med en bra passningsfot. Han har en stor vilja att spela bollen framåt och vi hoppas att det kan ge oss en skjuts i det kollektiva beteendet som vi jobbat med länge. 

Rasmus Elm klev av senast mot AFC Eskilstuna med en känning i ena knät. Veckans träningar har dock varit positiva och mittfältaren är redo för spel till måndagens match. Även Nils Fröling har lämnat klartecken efter problem med ljumsken. 
- Rasmus har tränat för fullt lördag och söndag och finns med i truppen. Även Nils har stegrat sin träning i veckan och tränat fullt fredag, lördag och söndag. 

Truppen mot Djurgårdens IF
Samuel Adrian
Alexander Ahl-Holmström
Fidan Aliti
Viktor Agardius
Chima Akas
Papa Diouf
Rasmus Elm
Viktor Elm
Nils Fröling
Carl Gustafsson
Herman Hallberg
Lucas Hägg-Johansson
Henrik Löfkvist
Isak Magnusson
Maxwell
Viktor Noring
York Rafael
Rafinha
Romario
Måns Söderqvist

Ej uttagningsbara
Emin Nouri (Avstängd)
Piotr Johansson (Lår)
Filip Sachpekidis (Lår)
Johan Stenmark (Knä)
Gbenga Arokoyo (Hälsena)

Information till besökare inför morgondagens match
Innan avspark imorgon kommer det hållas en tyst minut för att hedra bortgångne Johanna Brolin. Sedan många år tillbaka har hon varit en väldigt omtyckt vän och kollega som med stort KFF-hjärta alltid jobbat för föreningens bästa. 2007 blev hon invald i Kalmar FF:s styrelse och mottog, tio år senare, i samband med sin avgång föreningens förtjänsttecken. På samma årsmöte valdes hon sedan in i föreningens valberedning, där hon fortfarande var aktiv

Utanför arenan kommer även Team Rynkeby God Morgon finnas på plats innan matchen för att samla in pengar till Barncancerfonden. Det går även bra att swisha sitt bidrag redan idag på numret 123- 0240085. Tillsammans kan vi göra skillnad! 

Fler nyheter

Seger i Svenska Cupen

York Rafael matchvinnare för Kalmar FF
Aug 21
Seger i Svenska Cupen

Startelvan mot FC Rosengård

Inför kvällens match
Aug 21
Startelvan mot FC Rosengård

Nytt avsnitt av Studio Kalmar FF ute

Jesper Norberg & Karl Holst i första avsnittet
Aug 20
Nytt avsnitt av Studio Kalmar FF ute

Truppen mot FC Rosengård

Inför morgondagens match i Svenska Cupen
Aug 20
Truppen mot FC Rosengård

U19: Noa Lingeskog ansluter till Kalmar FF

Offensiv mittfältare klar för U19-laget
Aug 20
U19: Noa Lingeskog ansluter till Kalmar FF

Isak Jansson flyttas upp i A-truppen

U19-spelare uppflyttad
Aug 19
Isak Jansson flyttas upp i A-truppen

Välkommen på medlemsträff

Medlemsträff på Guldfågeln Arena
Aug 19
Välkommen på medlemsträff

Träningsschema v.34

Träning + matcher i veckan
Aug 19
Träningsschema v.34

Seger på Friends Arena!

Jakobsen och Aliti segerskyttar
Aug 18
Seger på Friends Arena!

Seger för U19-laget mot Hammarby

Ossian Hallberg och Arton Podrimcaku målskyttar
Aug 17
Seger för U19-laget mot Hammarby