Koskela efter förlusten på Eleda Stadion

13 oktober, 2026 | Nyhet

Kalmar FF skapade många chanser mot Malmö FF, men skärpan framför mål saknades. Trots flera fina lägen blev det inga mål och laget fick lämna Eleda Stadion utan poäng. Efter slutsignalen betonade Toni Koskela vikten av att fortsätta arbeta och hitta lösningarna för att få utdelning på målchanserna.

Toni Koskela, huvudtränare Kalmar FF
– Man vet att det blir tuffare perioder när man spelar borta mot Malmö. Men återigen gör vi en bra prestation och skapar många chanser, bland annat träffar vi ribban tre gånger, men utan att få in bollen. Det känns tungt att förlora matchen, men det är bara att jobba vidare.

261012 Kalmars assisterande tränare Guillem Santesmases och tränare Toni Koskela under fotbollsmatchen i Allsvenskan mellan Malmö FF och Kalmar den 12 oktober 2026 i Malmö.
Foto: Ludvig Thunman / BILDBYRÅN / kod LT / LT0829

veMan vet när man spelar Malmö borta att det blir tuffare perioder också, men återigen vi gör en bra prestation och har många chancer med tre ribban men inga mål. Det känns tungt att tappa matchen, men det är bara att jobba vidaret när man spelar Malmö borta att det blir tuffare perioder också, men återigen vi gör en bra prestation och har många chancer med tre ribban men inga mål. Det känns tungt att tappa matchen, men det är bara att jobba vidare

Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.