Den 22-årige ytterbacken Miska Ylitolva ansluter till Kalmar FF på lån från HJK Helsingfors. Låneavtalet sträcker sig över resten av säsongen.
Miska Ylitolva värvades av HJK Helsingfors från RoPS i april 2022 och fick samma månad även göra sin debut i Veikkausliiga.
Under 2023 tillbringade Miska en period på lån hos FC KTP, där han noterades för elva framträdanden. Sedan dess har han etablerat sig i HJK och står noterad för totalt 96 matcher för klubben, med tre mål och elva assist. Under årets säsong har den 22-årige högerbacken spelat 17 matcher i Veikkausliiga.
Under 2024 fick han även känna på spel i UEFA Conference League, där han gjorde fem matcher för HJK i gruppspelet.
I landslagssammanhang är Miska noterad för två A-landskamper för Finland. Han har även representerat Finland på U21-, U19-, U18-, U16- och U15-nivå.
Mats Winblad, Sportchef Kalmar FF
– Miska är en spännande ytterback som har gjort det bra i HJK och även visat sina kvaliteter i det finska U21-landslaget. Han är kraftfull i sitt spel, har en bra löpkapacitet och gillar att fylla på offensivt.
Miska Ylitolva
– Det känns jättebra att komma till Kalmar. Det här är en fin möjlighet för mig och jag känner dessutom några av spelarna i laget, så jag kommer till en bra miljö.
– Jag ser det som en bra möjlighet att fortsätta utvecklas som spelare. Nu hoppas jag att vi kan göra en riktigt bra höst tillsammans. Jag är en fysisk och löpstark spelare som jobbar hårt för laget, och jag hoppas kunna bidra med mina kvaliteter.
