Kalmar FF föll med 1–0 mot Landskrona BoIS i måndagens eftermiddagsmatch i Ligacupen Elit.
Martin Sjöstrand, tränare
– En jämn match mot ett bolltryggt Landskrona. I första halvlek får vi inte till anfallsspelet, men är farliga i våra omställningar, vilket borde ha resulterat i målchanser – där saknade vi dock den sista skärpan.
Vi släpper in ett enkelt mål på en frispark. I andra halvlek ligger vi lite lägre i pressen, vilket gör att vi får bättre kontroll och stundtals kan etablera spel på Landskronas planhalva. Vi skapar dock bara ett par halvchanser. En okej prestation från vår sida, men vi är inte nöjda med resultatet. Kul att flera spelare från P19 fick göra debut i U21 – nyttiga minuter och viktiga lärdomar inför framtiden.
Kalmar FF:s startelva
Jakob Kindberg – Micah Wulingminga, William Andersson, Nils Yngvesson, David Nnabakye – Rapheal Anaba, Awaka Djoro, Wilmer Andersson – Isaac Atanga, Charlie Rosenqvist, Abdi Sabriye
Ersättare
Romeo Ljunggren, Elias Eriksson, Malte Viding, Sigge Karlsson, Liam Nelson, Liam Kronström, Hugo Runnqvist