Kalmar FF sörjer Bengt Kjell

29 april, 2020 | Nyhet

Bengt Kjell – en av Kalmar FF:s verkliga legendarer har gått ur tiden.

Vi har nåtts av det sorgliga beskedet att Bengt lämnat oss i en ålder av 94 år. Den som kan sin FF-historia vet att vår forne stormålvakt Bengt Kjell var den siste i livet från det klassiska laget från 1949, som för första gången någonsin tog upp Kalmar FF i Allsvenskan. 

Bengts utmärkande egenskaper som målvakt var att han var reaktionssnabb, hade ett kvickt fotarbete, utmärkt räckvidd och gjorde vältajmade utrusningar. Han gjorde totalt 213 matcher i FF-tröjan.  

Bengt ”Spjället” Kjell kom 1944 från Nybro SK för spel i div II med KFF och blev därmed ordinarie redan som 18-åring. Han gjorde sedan stor succé under det allsvenska debutåret och blev tillsammans med ”Litzen” Lundström och ”Girre” Ericsson den första KFF-are någonsin i blågult när han togs ut till B-landslaget. Bengt hamnande snabbt i rampljuset och blev uppmärksammad nationellt, vilket ledde till att han värvades av AIK redan när halva den första allsvenska säsongen var spelad.  Han avslutade fotbollskarriären i AIK och lade målvaktshandskarna på hyllan vid 30 års ålder 1956. Bengt blev sedan Stockholmsregionen trogen och bodde i Nacka vid sin bortgång.

När Kalmar FF firade sitt 100-årsjubileum på Kalmar Slott i början av juni 2010 fanns Bengt Kjell på plats. Hans närvaro rönte stor uppmärksamhet och Bengt möttes av jubel och långa applåder. En gammal FF-hjälte hade kommit hem.

Kalmar FF:s tankar går i denna stund till Bengt Kjells anhöriga och vänner. Vila i frid.

Annons
Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.