Under onsdagen kommunicerades att Kalmar FF:s sportchef Jörgen Petersson avslutar sin anställning i föreningen. Nu startas en tillfällig sportgrupp bestående av Peter Swärdh, Jens Nilsson, Festim Pasho och Sebastian Hultman.
Peter Swärdh och Jens Nilsson leder sedan tidigare arbetet med rekryteringen av en ny huvudtränare tillsammans med styrelsen. Till sin hjälp har man det danska företaget Onenexus som jobbar med rekrytering och rådgivning.
För att ge er en djupare inblick i hur arbetet fortlöper runt sporten släpper vi idag ett nytt podcastavsnitt med Peter Swärdh och Jens Nilsson som ni kan lyssna på via nedanstående länk. Podcasten går att lyssna på via Spotify, Apple Podcaster och Podbean.
David Måsegård, klubbchef Kalmar FF
– Det känns otroligt bra att vi snabbt fått till denna lösningen. Jag känner en stor trygghet med de personer som ingår i sportgruppen. Det finns en stor kompetens och en lojalitet till föreningen som nu driver arbetet framåt runt det sportsliga. Parallellt med detta jobbar vi på att hitta en långsiktig lösning med en ny sportchef till Kalmar FF.