Malcolm Stolt klar för Kalmar FF

25 mars, 2025 | Nyhet

Idag blev det klart att 24-årige anfallaren Malcolm Stolt ansluter till Kalmar FF från österrikiska SKN St. Pölten på ett 3-årsavtal.

Malcolm spelade i sina ungdomsår för Örebro SK och inledde sedan sin seniorkarriär i IFK Östersund. Därifrån tog han sedan steget till Östersunds FK där det totalt blev sexton mål och fem assist på 76 matcher i Superettan. Den 21 augusti 2024 värvades han av österrikiska SKN St. Pölten som han tillhört fram tills idag. 

Peter Swärdh 
– Vi har följt Malcolm i Superettan under hans tid i Östersund där han hade starka prestationer och visade goda egenskaper som målskytt. Han är en spelare som är stark i det felvända spelet och är ett hot i boxen. Nu var en bra tajming, både för KFF och Malcolm, att hitta en överenskommelse för tiden framåt. Vi ser fram emot hans prestationer på planen och hans fortsatta utveckling här i Kalmar. 

Malcolm Stolt
– Det känns riktigt bra att vara här. Jag har fått ett väldigt positivt intryck i mina samtal med Kalmar. Det är en stor och fin förening med höga ambitioner, och jag tycker att Kalmar FF är ett lag som hör hemma i Allsvenskan. Som spelare är jag en klassisk nia – löpstark och med bra teknik för min längd. Jag hoppas kunna bidra med mina styrkor, samt med både mål och assist till laget.

Annons
Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.