Medlemsträff onsdag 26 november kl. 18:00

13 november, 2025 | Nyhet

Efter förra helgens historiska avancemang tillbaka till Allsvenskan vill styrelsen bjuda in till en medlemsträff onsdag den 26 november kl. 18:00 på Guldfågeln Arena.

Det här mötet blir ett tillfälle att både blicka bakåt på året som gått och framåt mot de år som väntar.

Resan Hem! En kort reflektion

Det har nu gått snart två veckor sedan slutsignalen på Gamla Ullevi. Kalmar FF är tillbaka i fotbollens finrum. I all glädje finns också ett behov av att stanna upp och förstå vad vi faktiskt gjort tillsammans.

När vi föll ur Allsvenskan för ett år sedan följde inte bara en sportslig förändring, utan också en tung ekonomisk verklighet. Organisationen skakade, människor lämnade, och vi stod inför en resa som få föreningar klarar av att ta sig igenom på ett år. Men vi gjorde det. För att vi valde att stå kvar. För att sportkontoret, spelarna, supportrarna och partners vägrade ge upp. För att en ny sportslig riktning växte fram även när förutsättningarna var som tuffast.

Vi byggde nytt i farten. Vi tog tuffa beslut. Vi hittade en framtidstro som behövde paketeras och kommuniceras. “Resan Hem” blev den samlande kraften.

Och i januari kom vändningen som gav oss handlingskraft: försäljningen av Vince Osuji. Den största i föreningens historia. En livlina som gav oss chans att börja bygga i stället för att överleva. Den sportsliga organisationen tog form, Toni Koskela landade som huvudtränare, och sakta men säkert växte ett nytt “vi” fram – på planen, på läktaren, i organisationen.

Det var allt detta som bar oss tillbaka till Allsvenskan, som gjorde att vi reste oss, i samma stad där vi föll ett år tidigare.

Kalmar FF är tillbaka i Allsvenskan och det är en ny, starkare och mer samlad förening som återvänder.

Pågående och kommande arbete

Under hösten har föreningen arbetat med att ta fram en förnyad och fördjupad sportslig strategi. Detta är ett strategiskt dokument som ska styra föreningens sportsliga arbete kopplat till bland annat truppstrategi och spelstil. Denna kommer vi att presentera på ett övergripande plan vid medlemsträffen.

På årsmötet 2022 antogs en strategisk plan för vår förening för åren 2022-2027. Styrelsen ser nu ett behov att uppdatera denna plan. Omvärlden, ekonomin och fotbollen har förändrats i en takt som gör att vissa mål inte längre är relevanta medan andra behöver ersättas med nya. Styrelsen kommer därför att påbörja en revidering av planen inför 2026 och målsättningen är att denna reviderade plan ska presenteras på föreningens årsmöte. 

Medlemsträffen den 26 november blir startskottet för nästa fas nu när resan hem är avklarad.

Vi ska fortsätta bygga. Fortsätta växa. Fortsätta ta ansvar för vilken förening Kalmar FF ska vara i Allsvenskan och i framtiden.

Vi hoppas innerligt att du kommer.

Välkommen onsdag den 26 november kl. 18:00 på Guldfågeln Arena.

Anmäl dig via denna länken

Med vänliga hälsningar 

Styrelsen i Kalmar FF

Annons
Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.