Millie Rosenqvist uttagen till F16-landslaget

21 januari, 2026 | Nyhet

F16/10-landslagets förbundskapten Pierre Fondin har kallat 46 spelare till landslagsläger på Bosön 3-5 februari.

Årets första landskamper för 2010-kullen spelas under en UEFA Development-turnering i Skottland, som inleds i slutet av februari. För första gången i föreningens historia är en spelaren från Kalmar FF:s flickakademi uttagen. 

Catrin Stighammar, tränare F17-laget
– Först, väldigt kul för Millie och vi gläds för hennes uttagning. Millie är en väldigt dynamisk spelare med god spelförståelse. Stark och aggresiv i sina aktioner och en otroligt vilja att utvecklas.

250807 Millie Rosenqvist och Elvira Wide under en internmatch med det svenska F15-landslaget i fotboll den 7 augusti 2025 i Stockholm. Foto: Emma Wallskog / BILDBYRÅN / COP 320 / EW0556
Annons
Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.