Toni Koskela: ”Flera positiva individuella prestationer”

17 januari, 2026 | Nyhet

Det blev förlust i eftermiddagens träningsmatch mot Mjällby AIF på Strandvallen där en hel del spelare från akademin fick möjligheten att visa upp sig. Kalmar FF:s huvudtränare sammanfattar insatsen som en lärorik match inför fortsättningen.

Toni Koskela efter förlust mot Mjällby AIF
– Första matchen för året, och med tanke på motståndet samt våra förutsättningar fanns det flera positiva individuella prestationer, bra perioder i spelet och värdefull erfarenhet för de yngre spelarna. Mjällby var naturligtvis det bättre laget i matchen, och det var fem svaga minuter som gjorde att siffrorna rann i väg och resultatet blev missvisande. I morgon är vi lediga och på måndag fortsätter arbetet.

Toni Koskela
Annons
Integritetsöversikt

Den här webbplatsen använder cookies för att ge dig bästa möjliga användarupplevelse. Cookie-information lagras i din webbläsare och utför funktioner som att känna igen dig när du återvänder till vår webbplats och hjälpa vårt team att förstå vilka delar av webbplatsen du tycker är mest intressanta och användbara.